-26%
, , ,

Saadet Şehri Malatya – Şevket Başıbüyük

Beyan Yayınları

14,10  19,00 

Şevket Başıbüyük, Saadet Şehri Malatya Kitabının Konusu
Elinizdeki kitap, Malatya’lı bir yazarın, bir gazetecinin titiz kaleminden çıkmış son derece ayrıntılı, okunaklı ve leziz bir şehir kitabı. Şevket Başıbüyük, çorak bir alanı, Niyazî Mısrî’nin ifadesiyle “Malatya’nın mutedil âb u havâsı”ndan beslenmiş işlek kalemiyle bereketlendirmiş.

Türkiye’nin bir bakıma toplumsal özetini ve ortalamasını yansıtan bu güzelim şehrin adının kaynağını, yerleşim tarihini, delilerini, şairlerini-yazarlarını, camilerini, kalelerini, türbelerini, hanlarını hamamlarını, deyim ve atasözlerini, mutfağını, müziğini, özetle şehri oluşturan bütün unsurları ile Başıbüyük’ün dikkati, üslubu ve gönlünden öğrenebiliyoruz.

Şehirlerin oluşumu, tarihi ve zenginlikleri kadar, hikâyelerinin anlatılması/yazılması da son derece değerlidir ve gereklidir. Başıbüyük, Malatya’nın öyküsünü anlatırken hiçbir ayrıntıyı ihmal etmemiş, hemen bütün yönlerini, niteliklerini, özelliklerini not etmiş, akıcı anlatımıyla adeta ölümsüzleştirmiş.

Seyyid Battal Gâzi’den Sadreddin Konevî’ye, İbn Arabî’den Said Çekmegil’e, Malatya’yı onurlandırmış olan bütün âlim ve arifler kitapta yerini bulmuş.
Hamido da bu anlatının içinde, Şorrikli Yaşar da.
-Sadık Yalsızuçanlar-


Kitabın Adı:
Saadet Şehri Malatya
Yazar:
Şevket Başıbüyük
Türü: Gezi, İnceleme
Yayınevi: Beyan Yayınları
Sayfa Sayısı: 200
Dili: Türkçe
Baskı Yılı: 2015

Stok kodu: LBY108 Kategoriler: , , ,
Yayınevi

Yazar

0 incelemeye göre

0.0 Puan
0
0
0
0
0

“Saadet Şehri Malatya – Şevket Başıbüyük” ilk yorumlayan sen ol

Henüz bu ürüne müşteri yorumu yapılmadı

ALIŞVERİŞ KARTI

close